Gå til hovedindhold Spring til søgning Gå til hovednavigation

Højeste kvalitet

Bedste priser

Hurtig levering

Dansk produceret

theme.widget5

Antal
Mængderabat
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Produktinformation

Et spænde i nakken lyder som en detalje, indtil du har båret nøglesnoren i otte timer. Lois nøglesnor med logo har sikkerhedsspændet placeret i siden af snoren, så plastikdelen ikke ligger mod nakken og trykker eller kradser, når du drejer hovedet eller læner dig tilbage i stolen.

Nøglesnoren er lavet til medarbejdere, gæster og frivillige, der bærer ID kort, adgangskort eller nøgler hele dagen. Den passer til kontoret, produktionen, hospitalet, messen og festivalen, hvor snoren hænger om halsen fra morgen til aften.

3 konkrete fordele ved denne nøglesnor

  • Sikkerhedsspænde i siden, der åbner ved træk, så snoren ikke strammer om halsen, hvis den sætter sig fast
  • Sublimationstryk i fuld farve på begge sider, hvor designet farves ind i båndet i stedet for at ligge ovenpå
  • Bånd af RPET, polyester fremstillet af genbrugt PET

Båndet leveres helt hvidt fra fabrikken, og hele dit design farves ind under produktionen. Det giver frihed til farveforløb, mønstre og gentagne logoer på hele snorens længde.

Hvad betyder sikkerhedsspænde i siden, sublimationstryk og RPET?

Sikkerhedsspænde i siden:

De fleste nøglesnore med sikkerhedsspænde har spændet siddende bag i nakken. Det fungerer, men spændet er en hård plastikdel, der ligger direkte mod huden. På Lois sidder spændet i siden af snoren nede på brystet. Sikkerhedsfunktionen er den samme: spændet åbner, når der trækkes hårdt i snoren. Forskellen er, at nakken er fri.

Sublimationstryk:

Ved sublimation overføres farven med varme og tryk, så den går i forbindelse med polyesterfibrene. Designet bliver en del af båndet og kan ikke mærkes som et lag ovenpå. Det betyder fuld farve, skarpe detaljer og farveforløb uden ekstra trykfarver. Bemærk, at spændet og metaldelene ikke trykkes, de er sorte og metalfarvede som standard.

RPET. Båndet er lavet af recycled PET polyester, altså polyester fremstillet af genbrugt PET plast. Det er en konkret materialeoplysning. Kontakt os for præcis afklaring, hvis du har brug for dokumentation eller certificering af genbrugsindholdet.

Trykfil størrelse

Trykområdet og trykfilen skal være i 20x900 mm og i CMYK farver. Tekst og logoer skal være outlinet. Du får altid korrektur til godkendelse inden tryk.